Top intamplari de la Cupa Mondiala

64 de meciuri incredibile, dintre care doar unul singur fara goluri. 169 de goluri, fiecare cu o poveste diferita. Miliarde de spectatori traind emotia acestui eveniment. Dintre cele 32 de echipe, doar una a putut ridica faimosul trofeu al campionilor mondiali, iar la final acea echipa a fost echipa nationala a Frantei. Didier Deschamps a stiut ca pozitionandu-l pe Pogba langa Kanté va fi solutia perfecta pentru a castiga. Si exact asta s-a intamplat.

Cel binecuvantat

La cei 19 ani si 207 de zile, Kylian Mbappé a devenit al doilea cel mai tanar jucator care a inscris in finalele Cupei Mondiale. Cel mai tanar jucator a fost legendarul Pelé, care a avut doar 17 ani si 249 de zile!

Locul cheie

73 de goluri din totalul de 169 (43%) de la Cupa Mondiala, au fost inscrise din interiorul careului.

Mahmureala campionilor

Pentru a treia oara consecutiva, campionii nu s-au calificat in grupe. Dupa Italia in 2010 si Spania in 2014, a venit randul Germaniei. Si a fost chiar prima data cand Germania a esuat in a se califica pentru play-off.

Bunicutul din Egipt

In varsta de 45 de ani si 161 de zile, Essam El-Hadary a devenit cel mai varstnic jucator din istoria Cupelor Mondiale, care a participat la un meci. De fapt, el e chiar mai batran decat trei dintre managerii actuali ai echipelor nationale (Roberto Martinez al Belgiei, Mladen Krstajič al Serbiei si Aliou Cissé al Senegalului).

Nu e gata pana nu e gata

La Cupa Mondiala din Rusia am vazut cel mai mare numar de goluri marcat in cel de-al 90-lea minut si in prelungiri. Noua in total. Nu ti-a produs nici un astfel de gol vreun infarct?

Urmarirea

Belgia a devenit doar cea de-a doua echipa de pana acum, care a castigat in meciul de play-off chiar daca a fost initial condusa cu doua goluri. Prima echipa care a reusit acest lucru a fost Portugalia in 1966, invingand Coreea de Sud cu 5:3 in sferturile de finala.

Statisticile golurilor marcate de diferite tipuri de ghete de fotbal.